aparatura laboratoryjna aparatura laboratoryjna

Zastosowania aparatury laboratoryjnej

Aparatura laboratoryjna to bardzo wiele różnorodnych urządzeń, które umożliwiają bezproblemowe wykonywanie bardzo wielu badań, również tych skomplikowanych. To, jaka aparatura powinna znajdować się w danym laboratorium, często uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju badań, jakie będą wykonywane.

Niektóre laboratoria wykonują różnorodne badania, co sprawia że musza być wyposażone w bardzo wiele urządzeń. Aby móc odpowiednio przeprowadzić wymagane analizy konieczna jest profesjonalna i nowoczesna aparatura laboratoryjna.

Technologia dla laboratoriów

Obecnie laboratoria z pewnością można zaliczyć do miejsc, w których widać rozwój nowoczesnych technologii. Nowoczesne urządzenia z przeznaczeniem do wykorzystywania w laboratoriach to sprzęty które wykorzystują najnowsze rozwiązania, aby dzięki temu wyniki prowadzonych analiz były jak najlepsze. Nowoczesne technologie to przede wszystkim znacznie dokładniejsze wyniki, co ma znaczenie w wielu sytuacjach jak również często o wiele szybsza realizacja badań, co ma znaczenie przy wielu projektach. Obecnie w laboratoriach często wykonuje się badania dotyczące na przykład obecności różnorodnych substancji, w tym takich jak materiały pirotechniczne i wybuchowe czy narkotyki. Tego typu badania są wykonywane często na zlecenie służb, takich jak na przykład policja czy prokuratura.

Spektrometr Ramana i jego zastosowanie

Spektrometr Ramana to jedno z częściej wykorzystywanych urządzeń, jak chodzi o wykrywanie substancji takich jak narkotyki czy nawet substancje wybuchowe. Powszechnie wykorzystuje się go również w badaniach z dziedziny chemii czy farmacji. Urządzenia tego typu pozwalają na uzyskanie tak zwanego widma Ramana, które jest charakterystyczne dla każdej badanej substancji. Spektrometry wykorzystują tak zwane promieniowanie Ramana do tworzenia widm, jednak aby działały odpowiednio konieczne jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniego źródła, które wywoła odpowiednie promieniowanie. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego lasery, które umożliwiają szybkie i dokładne wykonanie badań bardzo wielu substancji. Ze względu na postęp technologii spektrometry Ramana obecnie mogą być urządzeniami w wersji przenośnej, co umożliwia wykonywanie niezbędnych badań również poza laboratorium.

Bardzo często to właśnie za pomocą spektrometrów Ramana wykrywana jest obecność narkotyków czy materiałów wybuchowych. Ponieważ czeto zachodzi konieczność wykonania takich badań w krótkim czasie, przenośne urządzenia często wykorzystywane są na zlecenie Policji czy prokuratury, co daje możliwość zbadania próbek na przykład na miejscu przestępstwa.