nawożenie roślin nawożenie roślin

Ekologiczny nawóz do roślin

Nawozy do roślin cieszą się dużą popularnością wśród hodowców; dzięki nim rośliny wzrastają szybciej. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przy zakupie nawozu należy kierować się przede wszystkim typem rośliny, którą chcemy nim podlewać – to, co będzie pozytywnie wpływało na jeden gatunek, drugiemu może wręcz zaszkodzić.

W internecie dostępnych jest mnóstwo artykułów traktujących o tym, jak dobrze i skutecznie nawozić rośliny. Często takie artykuły są udostępniane na portalach producentów nawozów – to duże ułatwienie dla laików, którzy dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin. Trzeba jednak pamiętać, by zdobytą w ten sposób wiedzę weryfikować oraz aby nie czerpać jej wyłącznie z jednego źródła. Jednym z dostępnych na rynku są nawozy firmy BioBizz. W procesie ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze technologie, a producenci duży nacisk kładą na kontrolę jakości swoich produktów.

Posiada on certyfikaty europejskiego rolnictwa ekologicznego, więc użytkownik może być pewien, że preparat jest bezpieczny i przyjazny środowisku. Innymi polecanym środkami do nawożenia roślin są te produkowane przez firmę Advanced Nutriens. Są one niezwykle wydajne, ponieważ na litr wody przeznaczonej do podlewania dodaje się jedynie 2 mililitry nawozu; jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ bez wątpienia wystarczy na bardzo długo. Głównymi składnikami nawozów jest fosfor, potas i magnez oraz nieroślinne składniki odżywcze (na przykład L-Lysine, L-Methionine, L-Phenylalanine, L-Proline). Dużą zaletą nawozów jest stosunkowo niska cena oraz duża dostępność – kupić można je zarówno w sklepach z tego typu produktami, jak również na aukcjach oraz w sklepach internetowych.

Należy jednak pamiętać, że środki te muszą być stosowane zgodnie ze wskazaniem – zbyt małe lub zbyt duże ilości nawozu mogą zniszczyć roślinę lub spowodować, że będzie rosła bardzo powoli. Na każdym opakowaniu z nawozem są wyszczególnione zalecenia co do stosowania danego preparatu oraz rośliny, do podlewania których najlepiej go używać. Warto również zasięgnąć opinii doradcy w sklepie lub kogoś, kto zna się na nawozach i uprawie roślin.

Ponadto trzeba pamiętać, że takie środki chemiczne jak na przykład nawozy powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu – w żadnym wypadku nie należy przelewać ich do butelek po napojach, ponieważ wówczas wzrasta ryzyko przypadkowego nimi zatrucia. Pojemniki z nawozem należy trzymać z dala od dzieci.